Connect with us

ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΙΝΙΩΝ

Φέτος η φάση είναι… Μονόλογοι!!!

Δημοσιεύτηκε

στις

255

Μια γιορτή του ανεξάρτητου σινεμά διοργανώνεται και φέτος στο Αγρίνιο 14 & 15 Ιουνίου!
Το καθιερωμένο, πλέον, ραντεβού της «Λήδας» και των μονολόγων της με το κοινό θα λάβει μέρος στον προαύλιο χώρο του 6ου Γενικού Λυκείου Αγρινίου! (περιοχή παλαιού Αγ.Χριστοφόρου)
Όσοι επισκεφθούνφέτος τον Ιούνιο το Αγρίνιο και έρθουνστο4ο κινηματογραφικό φεστιβάλ της Λήδαςθα έχουν την ευκαιρία να δουν από κοντά πρωτοποριακές ταινίες και να συνομιλήσουν ζωντανά με σκηνοθέτες και ηθοποιούς.
Οι προβολές περιλαμβάνουν ψαγμένες ταινίες που δεν θα βρείτε εύκολα αλλού. Εξάλλου, ο χαρακτήρας του συγκεκριμένου φεστιβάλ είναι η ανάδειξη πρωτοπόρων φωνών του ανεξάρτητου ευρωπαϊκού και παγκόσμιου σινεμά. Κινηματογραφικοί μονόλογοι με ιδιαίτερες ερμηνείες, μαθητικές ταινίες, ντοκιμαντέρπου αναδεικνύουν κοινωνικά ζητήματα, αλλά και μικρού μήκους ταινίεςπου προβάλλονται για πρώτη φορά.
Η διοργάνωση είναι του σκηνοθέτη Γιώργου Λουριδά και της ομάδας του στο Αγρίνιο, με τη συνδρομή του Συλλόγου Αποφοίτων Κινηματογράφου Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας.

Η είσοδος είναι ελεύθερη.
(Στον χώρο θα λειτουργεί κυλικείο με σουβλάκια και αναψυκτικά.)

Η γιορτή θα ολοκληρωθεί στις 16 Ιουνίου, την Κυριακή το βράδυ, με ένα partyαπονομής βραβείων και επαίνων στο Café deFlore (οδός Σαλάκου) στο κέντρο του Αγρινίου.
Είστε όλοι σας προσκεκλημένοι!

Ο σχεδιασμός της αφίσας είναι του Θοδωρή Μέρκου& του logoτης Νεφέλης Εκάτης Κατσαρού.

Η λίστα με τους εξέχοντες καλεσμένους που θα δώσουν το παρόν από κοντά περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, τους:
Σκηνοθέτες: PasqualeMattiaGelorini (Ιταλία), CarrieDay (Σκωτία), Ευτέρπη Κουτρουμπά (YasemiFilms), GeorgesSalameh (MeMSéA) & Στεφανία Ορφανίδου (εικαστικός), Στάθης Γιαννακόπουλος (Καλαμάτα), Κώστας Γεωργοσόπουλος, Αλίκη Ιωάννα Παπαπέτρου, Αλεξία Τσούνη (Πανελλήνια πρεμιέρα: MakeArtNotWar!), Νίκος Κεφαλάς, Σοφία Ντιάγκα (Θεσσαλονίκη), Βαγγέλης Πυρπύλης, Θανάσης Μιχαηλίδης (Θεσσαλονίκη), Αλέξανδρος Βέρροιος
Διευθυντές φωτογραφίας: Ευάγγελος Βλαχάκης (Αθήνα), IlariaVecchio (Iταλία), Ανδρέας Κοπασάκης
Ηθοποιοί: Αθηνά Κεφαλοπούλου, DaivaMalina (Λιθουανία), TsenDay-Beaver (Σκωτία), Μαρία Φραγκιά (Αθήνα), Γεωργία Νταουκάκη (Κρήτη), Κωνσταντίνος Κιτσάκης, Άρια Κουρτέση, Έλφη Ασλάνη (Ιωάννινα), Δημήτριος Αναστασόπουλος (χορευτής), Δημήτρης Μέξης (ηθοποιός & χορευτής)

Advertisement

Το φεστιβάλ φέτος παρουσιάζει η Μάρθα Παπακωστοπούλου.

Τα σόσιαλ του φεστιβάλ:
https://www.instagram.com/ledamonologuesfilmfestival/
https://web.facebook.com/agriniointernationalfilmfestival
https://www.youtube.com/channel/UCqbNjEzM2bwFbqVqVTH-log

Το αναλυτικό πρόγραμμα του φεστιβάλ
14 Ιουνίου / 14thofJune
20.30 Εγκαίνια εκθεσιακούχώρου του 6ου ΓΕΛ με αρχειακό υλικό για τη δεκαετή ιστορία του
21.15 Έναρξη Προβολών
MONOLOGUES / ΜΟΝΟΛΟΓΟΙ
“NINA” TheSeagull – EfterpiKoutroumpa 4’40’’
De Jure Et De Facto – The 60’s Generation – AlikiIoannaPapapetrou 17’30’’
Κέρβερος – ΧρυσούλαΣπυρέλη, ΚωνσταντίαΣκανδάλουΚορδολαίμη 4’20’’
Για Σένα Αγάπη Μου – Έλφη Ασλάνη 1’20’’
Ο Άνθρωπος με το λουλούδι στο στόμα – Άρια Κουρτέση 2’20’’

DOCUMENTARIES / ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ
A Different Perspective – NikolaosVlasios Kefalas(Spain)5’
Highschool graduates – ΚωνσταντίνοςΓεωργοσόπουλος 3’
Hippodamia – Georges Salameh 17’

STUDENTMOVIES / «ΓΙΝΕΠΟΙΗΤΗΣ»
ΕφηβικόΤμήμα – 10 Μαθητικές Ταινίες (1ομέρος) 12’

Advertisement

OUTOFCOMPETITION / ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ
JuanaLaLoca (ΙωάνναηΤρελή) – ΓεωργίαΚαποπούλου 3’
Αντιγόνη το όνομά μου – ΣοφίαΝτιάγκα 6’
Libera Mare – Alexandra Stefanakis (France) 1’40’’
Ναζεις – ΆνναΑσημακούλα 11’
SHORTMOVIES
Man Hunt – Dystopian Films 5’
Goodbye Speech – PetrosGoutas, Maria Poutiou 16’30’’
Caged – OrestisRouskas19’50’’
15 Ιουνίου / 15th of June
-Liveεπίσκηνής-
20.30StandUpComedy – ΑθηνάΚεφαλοπούλου 10’

21.15 Έναρξη Προβολών
MONOLOGUES / ΜΟΝΟΛΟΓΟΙ
Lifeis… – ΛίλιανΠαπαδημήτριου 3’30’’
Ήρθες σαν όνειρο – ΕιρήνηΚοράκη 1’30’’
FurtherUp – ΑθηνάΚεφαλοπούλου 3’
Slow Dating – Adam Szudrich(Australia) 7’50’’
Γλυκό πουλί της νιότης – Κωνσταντίνος Κιτσάκης 3’20’’
Ο Μεγάλος Δικτάτωρ – Γιάννης Οιχαλιώτης 4’20’’

SHORTMOVIES
Parallel Realms – Carrie Day (UK) 13’29’’
THE DAILY NIGHT – Pasquale MattiaGelorini (Italy) 12’

DOCUMENTARIES / ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ
Make Art Not War – Alexia Tsouni22’
TheTownCrier (Ο Τελάλης) – Βαγγέλης Πυρπύλης 20’40’’

STUDENTMOVIES / «ΓΙΝΕΠΟΙΗΤΗΣ»
Εφηβικό Τμήμα – 10 Μαθητικές Ταινίες (2ο μέρος) 12’

Advertisement

SHORTMOVIES
Day Sleeper – Melfin Pereira(UK) 9’40’’
Lo-tech reality – Guillermo Garcia Lopez(Spain) 8’
Bubbles – MeriDishnica (Ιtaly) 15’

16 Ιουνίου / 16th of June
21.30ΈναρξηΠάρτυμεμουσική&προβολές
THE SILENT SYNTHETIC SYMPHONY: A Human-AI Collaboration – Giannakopoulos Efstathios6’30’’
An odd friendship – AlexandrosVerroios11’
22.30 Ανακοίνωση Νικητών
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ: «ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΜΟΥΣΙΚΗ»
«ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ»
«ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ»
«ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ»
«ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ»
«ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ»

Η κριτική επιτροπή του φεστιβάλ φέτος αποτελείται από τους: Ιωάννα Σκλαβενίτη, Γιώργο Σαβόγλου, Ιωάννη Βολιώτη, Χρήστο Ντανάκα, DaivaMalina, Χρήστο Αρφάνη, Αντώνη Χαμαλέτσο, Αγγελική Μαραθιά Ακολουθήστε το e-maistros.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Continue Reading
Advertisement
Σχολιάστε

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *