Κλήρωση Europa Conference League: Οι αντίπαλοι του ΠΑΟΚ

Κλήρωση Europa Conference League: Οι αντίπαλοι του ΠΑΟΚ

 

Ιδιαίτερα βατός ο όμιλος του Δικεφάλου που έχει την ευκαιρία για να προκριθεί ακόμη κι ως πρώτος στην επόμενη φάση
ΗΚοπεγχάγη, η Σλόβαν Μπρατισλάβας και η Λίνκολν από το Γιβραλτάρ θα βρεθούν στον δρόμο του ΠΑΟΚ στη φάση των ομίλων του Europa Conference League. Ο όμιλος του Δικεφάλου είναι βατός και του δίνει τη δυνατότητα να προκριθεί ακόμη και ως πρώτος στον όμιλο προκειμένου να πάρει απευθείας το εισιτήριο για τους 16 της νεοσύστατης διοργάνωσης.
Η Κοπεγχάγη του Κάρλος Ζέκα είναι ιδιαίτερα υπολογίσιμη αντίπαλος καθώς πρόκειται για ομάδα με υψηλό μπάτζετ που παραδοσιακά κάνει πρωταθλητισμό, ενώ η γνώριμη στον Δικέφαλο Σλόβαν, όπως φάνηκε στα παιχνίδια της με τον Ολυμπιακό στα πλέι οφ του Europa League, δεν μπορεί να σταθεί εμπόδιο στον καλό ΠΑΟΚ. Όσο για την πρωτάρα Λίνκολν απ’ το Γιβραλτάρ, είναι βέβαιο πως δεν θα αποτελέσει εμπόδιο για καμία απ’ τις ομάδες του ομίλου.
Οι οκτώ νικήτριες των ισάριθμων ομίλων προκρίνονται απευθείας στη φάση των 16, ενώ οι οκτώ δεύτερες θα χρειαστεί να δώσουν δύο αγώνες μπαράζ με τις ισάριθμες τρίτες των ομίλων του Europa League, για να συμπληρωθεί το παζλ των 16 καλύτερων ομάδων στο Conference League.
Ως προς τις ώρες έναρξης των αγώνων της νεοσύστατης διοργάνωσης, τα απογευματινά παιχνίδια θα αρχίζουν στις 19.45 και τα βραδινά στις 22.00.

Φάση ομίλων
1η αγωνιστική: 16 Σεπτεμβρίου
2η αγωνιστική: 30 Σεπτεμβρίου
3η αγωνιστική: 21 Οκτωβρίου
4η αγωνιστική: 4 Νοεμβρίου
5η αγωνιστική: 25 Νοεμβρίου
6η αγωνιστική: 9 Δεκεμβρίου

Νοκ άουτ
Μπαράζ: 17 – 24 Φεβρουαρίου
Φάση των 16: 10 – 17 Μαρτίου 2022
Προημιτελικά: 7 – 14 Απριλίου 2022
Ημιτελικά: 28 Απριλίου – 5 Μαΐου 2022
Τελικός: 25 Μαΐου 2022 (Τίρανα)

1ος όμιλος
ΛΑΣΚ Λίντσερ
Μακάμπι Τελ Αβίβ
Αλασκέρτ
Ελσίνκι

2ος όμιλος
Γάνδη
Παρτιζάν Βελιγραδίου
Φλόραν Ταλίν
Ανόρθωση

3ος όμιλος
Ρόμα
Ζόρια
ΤΣΣΚΑ Σόφιας
Μπόντο Γκλιμτ

4ος όμιλος
Αλκμάαρ
Κλουζ
Γιάμπλονετς
Ράντερς

5ος όμιλος
Σλάβια Πράγας
Φέγενορντ
Ουνιόν Βερολίνου
Μακάμπι Χάιφα

6ος όμιλος
Κοπεγχάγη
ΠΑΟΚ
Σλόβαν Μπρατισλάβας
Λίνκολν
7ος όμιλος
Τότεναμ
Ρεν
Φίτεσε
Μούρα

8ος όμιλος
Βασιλεία
Κάραμπαγκ
Καϊράτ Αλμάτι
Ομόνοια

Share

Αφήστε ένα σχόλιο

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*