Βιβλιοθήκη Σπάρτου – Ανθολογία 5ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ποίησης

Βιβλιοθήκη Σπάρτου – Ανθολογία 5ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ποίησης

Η Βιβλιοθήκη Σπάρτου σας ενημερώνει πως εκδόθηκε η Ανθολογία του 5ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ποίησης, από τις εκδόσεις ”Τάδε Έφη”.
Η εικαστικός και ποιήτρια Μαρία Σταμάτη σχεδίασε και επιμελήθηκε, (για μία ακόμα φορά), το εξώφυλλο της ανθολογίας.
Η ανθολογία ”κοσμείται” από τρία ποιήματα των βραβευμένων του διαγωνισμού, δύο ποιήματα των τιμηθέντων με έπαινο και ένα ποίημα των διακριθέντων του διαγωνισμού.
ΠΡΩΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ
Μελισσουργάκης Μάνος
(Θωμάς)
Ζωγράφου – Αθήνα
ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΡΑΒΕΙΟ
Ευθυμίου Αντώνιος
(Αστυάναξ)
Κυψέλη – Αθήνα
ΤΡΙΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ
Μπαλής Βασίλειος
(Cotsanis )
Λογγός – Φθιώτιδας
Νότου Σμαρώ
(Άνασσα)
Αλεξανδρούπολη
Παπαδόπουλος Ηρακλής
(Κωλιαρίδας)
Μεσολόγγι
ΕΠΑΙΝΟΙ
Ρογγίτης Δημήτριος Νικόλαος
(De Profundis)
Πάτρα
Παπαδημητρίου Απόστολος
(Γέρων Ναυβάτης)
Νέα Πέραμος Καβάλας
Σουβατζής Νίκος
(Νέμο)
Πειραιάς Αττικής
Παπαγεωργίου Ντόρα
(Αλέξανδρος Π)
Αμπελόκηποι – Αθήνα
Σανδάλη Κωνσταντίνα
(Ειμαρμένη)
Άγιος Γεώργιος
Λιβαδειά Βοιωτίας
Τα στοιχεία των (40) σαράντα ισότιμων διακριθέντων με την πρόκριση τους στην 50άδα είναι με αλφαβητική σειρά
1. Αλεξόπουλος Δημήτρης
(Πίνδαρος)-Καλλιθέα Αττικής
2. Αναστασάκης Παντελεήμων
(Πάροικος)-Ηράκλειο Κρήτης
3. Αράπκουλε Μαρία
(Κόριννα)- Λάρισα
4. Βλάσση Γεωργία
(Τζούλια Παππά)-Γράνα Ζευγολατιού Κορινθίας
5. Γκόγκας Δημήτριος
(Κίμων Σκαλιώτης)-Λάρνακα Κύπρος
6. Γρατσία Σοφία-Μαρία
(Στέφανος Σίγκελ)-Γαλανάδο Νάξου
7. Δαραβάνη Ματίνα
(Maybe4ever)-Καβάλα
8. Ζαραφίδου Αναστασία
(Αμαρυλλίς)-Εύοσμος Θεσσαλονίκη
9. Καλούδη Κορίνα
(Λήδα)-Κορυδαλλός Πειραιάς
10. Κανάκη Αξούγκα Κατερίνα
(Μυρσίνη)-Λάρισα
11. Καπαρδέλη Ευτυχία
(Αριάδνη)-Πάτρα
12. Κοντοπούλου Κωνσταντίνα
(Άληθη)-Θεσσαλονίκη
13. Κοντοχρήστος Στέλιος
(Kuro)-Θεσσαλονίκη
14. Κούβαρου Μαρία
(Ερατώ)-Λάρνακα Κύπρος
15. Κρητικός Αντώνης
(Ανάξιος)-Χώρα Νάξου
16. Κωνσταντινίδου Μαρία
(Mia Kay)-Θεσσαλονίκη
17. Λαγοπάτης Δημήτρης
(Αστρολούλουδο)-Αργυρούπολη Αττικής
18. Λαζαρίδης Κώστας
(Κάππα)-Ρέθυμνο Κρήτης
19. Μαλαπάνη Αθηνά
(Κασσιανή Σικελιανού)-Νίκαια Πειραιάς
20. Μανταδάκης Δημήτρης
(Ένας ξεχασμένος)-Ηράκλειο Κρήτης
21. Μαρθάρη Ελένη
(Κίρκη)-Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
22. Μεχτίδης Κώστας
(Ροζ Αχέρωντας)-Θεσσαλονίκη
23. Μοσχονά Δώρα
(Αλκμήνη)-Βόνιτσα Αιτωλοακαρνανίας
24. Μπούρα Νένα
(Ονειροσυλλέκτης)-Αμφιλοχία Αιτωλοακαρνανίας
25. Νικολάου Κατερίνα
(Τιτίνα)-Αγία Παρασκευή Αττικής
26. Ντηλιά Γκέλη
(Λουκία)-Ναύπλιο
27. Παπαδοπούλου Κωνσταντίνα
(Στέλλα Κορμανού)-Άγιος Στέφανος Αττικής
28. Παπαθανάση Θεοδώρα
(Ωγυγία)-Αγρίνιο Αιτωλοακαρνανίας
29. Παπασταθόπουλος Γιώργος
(Ιόλαος )-
30. Πατσαλίδη Αριάδνη-Χριστίνα
(Αιρα)-Αιγάλεω Αττικής
31. Πέστροβα Μαίρη
(Αντιγόνη)-Ασπρόπυργος Αττικής
32. Πεχλιβανίδου Ευαγγελία-Αγγελική
(Κορωνίδα)-Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
33. Πλοκαμάκη Χρυσούλα
(Δανάη)-Νέο Ηράκλειο Αττικής
34. Σταμπολιάδης Φοίβος
(Απολλωνία)-Άνω Γλυφάδα Αττικής
35. Στέρπα Αναστασία
(Αστερόβραχος)-Άγιος Δημήτριος Αττικής
36. Τούλιος Δημήτρης
(Τόνυ Γερομπέημπυ)-Οβρυά Πάτρας
37. Τσέλλος Γεώργιος-Ιάσωνας
(Roverandom)- Αγία Ελαιούσα Χαλκίδας
38. Χαλάτσης Ταξιάρχης
(Αθηναίος)-Νέος Κόσμος Αθήνα
39. Χατζηνάκης Ν.Χαράλαμπος
(Διοκλής)-Καραβόσταμο Ικαρίας
40. Χατζηνικολάου Δέσποινα
(adult 19)-Κίρρα Φωκίδας

Share

Αφήστε ένα σχόλιο

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*