ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΛΟΥΤΡΟΥ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 3-0

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Αμβρακικό Λουτρού με πολύ καλή εμφάνιση από τους παίκτες της ομάδας που δείχνουν στους τελευταίους αγώνες μεγάλη αποφασιστικότητα για να κρατηθεί η ομάδα στην Α’ κατηγορία. Από τα πρώτα λεπτά έδειξαν οι παίκτες του Αμβρακικού επιθετικές διαθέσεις και μετά από μεγάλες ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τους Μακρυπίδη και Μπεκατώρο που πλάσαραν πάνω στον τερματοφύλακα, ήρθε το γκολ στο 30‘. Επέλαση του Νίκου Ζίγκηρη από αριστερά ο οποίος σέντραρε συρτά για τον Νίκο Γόγα που πλάσαρε ιδανικά για το 1-0 φτάνοντας και τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 57′ ο Αμβρακικός διπλασίασε τα τέρματά του όταν ο Δημήτρης Δράκος σέντραρε από δεξιά και ο Χρήστος Μακρυπίδης τελείωσε ιδανικά με πλασέ για το 2-0. ΄Ομως το γκολ του αγώνα (ίσως και του πρωταθλήματος) σημειώθηκε στο 79′ όταν ο Σπύρος Κάλλιος που πέρασε δύο λεπτά νωρίτερα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του πάνω στη γραμμή του άουτ, και από πλάγια πολύ δύσκολη θέση σούταρε στο γάμα της εστίας του αντίπαλου τερματοφύλακα για το 3-0 (φοβερό γκολ!). Η ομάδα του Γιώργου Ζήκου έπιασε τον Απόλλων Δοκιμίου στους 27 βαθμούς και ελπίζει βάσιμα να αποφύγει την διαδικασία των μπαράζ. Αμβρακικός Λουτρού: Καρακασιάδη, Νίκα, Νεφρό, Τσιλίκη, Μπεκατώρο, Πατσιαλό (77′ Κ. Φονιάς), Ν. Ζίγκηρη (76′ Σ. Κάλλιος), Δράκο, Γ. Ζίγκηρη, Γόγα, Μακρυπίδη (77′ Α. Τρομπούκης).