ΑΕΛ – Αμβρακικός: Ανάλυση αγώνα – Αποτελέσματα αγωνιστικής – Βαθμολογία

Σε ένα οριακό ματς με δυνατές μονομαχίες και υψηλής έντασης ο Αμβρακικός Λουτρού ηττήθηκε με σκορ 2-1 στην Λευκίμμη από την τοπική ΑΕΛ. Μόλις στο 25 λεπτό οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με πρωταγωνιστές όπως στο παιχνίδι της πρεμιέρας, τους Κοντογιάννη, δημιουργό και Παρρά εκτελεστή σε μια πανομοιότυπη φάση, που βρήκε τον σκόρερ να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι για το 0-1 μετά από ασίστ στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων.

Όσο περνούσε η ώρα η πίεση της Α.Ε.Λ. αυξανόταν μέχρι το σημείο που ήρθε η ισοφάριση στο 30΄, από τον Κυπτίου, κορυφαίο των γηπεδούχων με πλασέ από την αριστερή πλευρά της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1 αφού πρώτα ο τερματοφύλακας Βασιλειάδης των φιλοξενουμένων με δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις κράτησε όρθιο τον Αμβρακικό Λουτρού.
Στο δεύτερο ημίχρονο στον ίδιο ρυθμό με τους γηπεδούχους να πιέζουν ψηλά ζητώντας την λύτρωση με ένα δεύτερο γκολ που ήρθε τελικά στο 85’ με σκόρερ ξανά τον Κυπτίου μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι. Εξαιρετικός ο τερματοφύλακας του Αμβρακικού Βασιλειάδης καθώς στο 70΄και 78΄με καθοριστικές αποκρούσεις στα σουτ των Γαστεράτου και Κυπτίου διατηρούσε τον Αμβρακικό σε μια ανταγωνιστική και ποιοτική ομάδα.
Ξεχώρισαν επίσης ο σκορερ Παρράς και Παγώνης, Κακιώνης που κέρδισαν αρκετές μονομαχίες.

(Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2020):

ΑΕ Λευκίμμης – Αμβρακικός Λουτρού 2-1
Παναγρινιακός – Θύελλα Κατσικά 3-1
Αναγέννηση Άρτας – ΟΦΑΜ 1-2
Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας – ΠΑΣ Πρέβεζα (Αναβλήθηκε)

ΑΟ Κασσιώπη Κέρκυρας 0

Σημείωση: Εκκρεμεί το αναβληθέν ματς της 2ης αγωνιστικής μεταξύ Μέγα Αλέξανδρου Καλλιθέας – ΠΑΣ Πρέβεζας.